فلاش‌بک: ده سال پیش در چنین روزی اپل از اولین آیفون رونمایی کرد

آیفون iPhoneفلاشبک یک سری از گزارش های مناسبتی است که ما در آن با سفر به خاطرات، محصولات، برند‌ها، و لحظات مهم در گذشته‌ی دنیای فناوری را باهم مرور می‌کنیم. امروز در فلاشبک به گذشته‌ی آیفون با مایید. در ادامه با ویندوزسنتر همراه باشید: اپل اسمارت‌فون ها را اختراع نکرده است. اما با در نظر گرفتن […]

نوشته فلاش‌بک: ده سال پیش در چنین روزی اپل از اولین آیفون رونمایی کرد اولین بار در ویندوز سنتر پدیدار شد.

آیفون iPhone

فلاشبک یک سری از گزارش های مناسبتی است که ما در آن با سفر به خاطرات، محصولات، برند‌ها، و لحظات مهم در گذشته‌ی دنیای فناوری را باهم مرور می‌کنیم. امروز در فلاشبک به گذشته‌ی آیفون با مایید.

در ادامه با ویندوزسنتر همراه باشید:

آیفون

اپل اسمارت‌فون ها را اختراع نکرده است. اما با در نظر گرفتن تاثیر شگرف این شرکت بر صنعت موبایل می‌توان از باور بعضی به این موضوع چشم‌پوشید. اما حقیقت آن است که اسمارت‌فون ها بیش از چیزی که برخی گمان می‌کنند قدمت دارند.

قبل از سال دو هزار یا در قرن بیستم اسمارت‌فون ها در تعداد و انواع قابل توجهی وجود داشتند. دستگاه‌ هایی که توسط شرکت هایی نظیر RIM (که بعدها بلک بری نام گرفت)، پالم و شرکت های دیگری شامل آنهایی که از سیستم عامل پاکت پی سی / ویندوز موبایل مایکروسافت استفاده می‌کردند تولید می‌شدند.

در این میان دستگاه‌های BlackBerry به مدد پشتیبانی بی مثالشان از ایمیل و کیبورد محبوب آنها که وارد کردن متن را به شدت آسان کرده بود، موفق شدند بخش عظیمی از بازار مشتریان تجاری را به خود اختصاص دهند.

دستگاه های‌ پالم، دیگر دستگاه هایی بودند که در میان کاربران طرفداران وفادار بسیاری را به خود جذب کردند و به علت وجود مدل های دارای کیبورد و فراوانی برنامه های ساخته شده برای سیستم‌عامل Palm OS موفقیت های چشمگیری را کسب کردند.

Palm

حتی پس از رونمایی از آیفون، شرکت هایی مانند HTC مجبور بودند برای بهینه سازی قابلت لمس ویندوز، برای آن پوسته‌ی جدید طراحی کنند

همانند سایر تولید کنندگان موبایل آن زمان، Palm هم از ویندوز موبایل استفاده‌ می‌کرد. سیستم عامل موبایل مایکروسافت از برنامه های شخص ثالث پشتیبانی می‌کرد و ضمن ارائه نسخه‌ای از برنامه‌ی آفیس روی دستگاه های موبایل، فناوری های بسیار دیگری را هم ارائه می‌کرد که برای کاربران تجاری بسیار مورد توجه بود.

اما دستگاه هایی نظیر این از یک دستگاه عالی فاصله‌ی بسیار زیادی داشتند. به عنوان مثال ویندوز موبایل به شکل ناشیانه ای به دو نسخه‌ی متفاوت برای اسمارت‌فون‌های دارای کیبورد فیزیکی و دستگاه‌های PDA دارای صفحه‌ی لمسی تقسیم شده بود که البته برای انجام ساده ترین کار‌ها نیز به استفاده از قلم متکی بود.

اپ استور‌های موجود بر روی دستگاه، مثل آنچه امروز در اختیار داریم وجود نداشتند و بدتر از همه آنکه در برابر تقاضای روز افزون برای صفحات لمسی بزرگتر شرکت هایی مانند HTC مجبور بودند برای دستگاه های خود رابط کاربری اختصاصی بر روی سیستم عامل طراحی کنند.

بنابر این وقتی که اپل اولین نمونه از آیفون را ده سال پیش در 9 ژانویه 2007 ساعت 9:4 معرفی کرد بی شک بازار موبایل آماده یا بهتر است بگوییم مشتاق یک نوآوری اینچنینی بود و هرچند نسخه‌های اولیه‌ی iPhone تا یک اسمارت‌فون مطلوب فاصله‌ی زیادی داشت اما شور و شوق عجیبی را در میان خریداران برانگیخت.

آیفون اولیه iPhone

طرح اولیه‌ی آیفون بر مبنای رابط کاربری آی‌پاد

اپل قبل از این هم در بازار دستگاه های همراه وارد شده بود. اولین محصول اپل که با همکاری موتورولا با نام POKR E1 به بازار عرضه شد یک دستگاه کوچک یکپارچه شده با نرم‌افزار iTunes اپل بود که iTunes phone نام گرفته بود. یک افتضاح به تمام معنا! یک رابط کاربری کاربری به‌درد‌نخور در کنار محدودیت عجیب‌و‌غریب امکان ذخیره‌ی تنها 100 آهنگ به طور همزمان. پس از درخواست های متعدد کاربران iPod برای ارائه‌ی یک آیپاد فون، ROKR E1 بدترین دلسرد کننده ی ممکن بود.

با این وجود اپل در توسعه آیفون جدید نیز رابط کاربری آی پاد را امتحان کرد اما AcornOS با ایرادات بسیاری همراه بود. در عوض اپل تصمیم گرفت تا سیستم عامل قدرتمند دیگری را بر پایه‌ی سیستم‌عامل دسکتاپ OS X طراحی و انعطاف پذیری و قابلیت های آن را گسرش دهد. چیزی که در اولین آیفون ارائه شد.

زمانی که استیو‌جابز مرحوم از آیفون رونمایی می‌کرد آن را به عنوان ترکیبی عالی از سه ابزار در یک دستگاه توصیف کرد: ” یک آیپاد واید‌ اسکرین به همراه کنترل‌های لمسی، یک تلفن موبایل انقلابی و یک دستگاه پیشرفته‌ی ارتباط اینترنتی”

این دستگاه با داشتن یک نمایشگر 3.5 اینچی زیبا به همراه صفحه لمسی از چند لمس همزمان پشتیبانی می‌کرد و داشتن یک رابط کاربری تمیز و بی نقص به سرعت  ظاهر بسیاری از سیستم عامل های آن روز را قدیمی و زشت نشان می‌داد.

اما  برخی این دستگاه را به خاطر نداشتن 3G مورد تمسخر قرار می‌داند، چرا که در آن زمان دیگر دستگاه های رقیب چنین امکانی را در اختیار کاربران قرار می دادند. نداشتن امکانات اولیه ای چون کپی پیست و ام ام اس از دیگر اشکالات این دستگاه بود که در کنار قیمت بسیار بالا و 499 دلاری آن انتقادات و تمسخرات بیشتری را روانه‌ی این دستگاه می‌کرد.

استیو بالمر که بعدها به سمت مدیرعاملی مایکروسافت رسید از افرادی بود که به سرعت پیش‌بینی کرد که شکست آیفون حتمی خواهد بود. چند ماه بعد از معرفی این دستگاه اون در مصاحبه با یو اس ای تودی گفت:

آیفون هیچ شانسی برای کسب سهم قابل توجهی از بازار ندارد، هیچ شانسی. این یک دستگاه 500 دلاریست. آنها ممکن است سود زیادی به دست آورند اما اگر نگاهی به 1.3 میلیارد موبایل فروخته شده داشته باشیم من ترجیح می‌دهم نرم‌افزار تولید شده‌ی ما بر روی 60، 70 یا 80 درصد از آنها نصب باشد و بعد از آن به فکر 2 تا 3 درصد دستگاه هایی خواهم افتاد که اپل در اختیار دارد.

همچون سرزنش‌های بسیاری دیگر پس از رونمایی آیفون، به سرعت مشخص شد که ارزیابی های بالمر نیز نادرست بوده است. زمانی که در سال بعد مدل جدید آیفون با سرعت اینترنت بالاتر، کیت توسعه نرم افزاری برای تولید‌کنندگان نرم‌افزار و بهبود های بسیار بیشتر به بازار عرضه شد، آیفون وارد مرحله‌ی جدیدی شده و نمودار فروش این دستگاه بیش از پیش صعودی شد.

آیفون اولیه iPhone

قدیمی ترین و جدید ترین آیفون در کنار هم

از آن زمان تا کنون بیش از یک میلیارد آیفون به فروش رسیده است. هرچند با وجود ادامه‌ی فروش به میزان بالا اما کاهش محسوسی در میزان فروش آیفون در سالهای اخیر اتفاق افتاده است. معرفی آیفون اولیه و موفقیت های بعدی آن رقبای اپل را واداشت تا با جدیت بیشتری در پی نوآوری و ساخت دستگاه های جدید باشند. و البته موفق هم بودند. امروز اسمارت‌فون هایی که با قیمت های بسیار پایین‌تر از آیفون به فروش می‌رسند از این محصول چیزی کم ندارند و حتی بسیاری از ناظران معتقد هستند اپل نوآوری کافی برای رقابت با رقبای خود را از دست داده است.

قرار است در ماه های آینده‌ی سال جاری از آیفون جدیدتری رونمایی شود. انتظارات از اپل برای ارائه‌ی یک محصول فوق‌العاده و نوآورانه هیچگاه به این اندازه بالا نبوده‌است. البته شاید انتظار محصولی که به اندازه‌ی آیفون اولیه خلاقانه بوده و صنعت موبایل را متحول کند آنقدر ها هم معقول نباشد اما پس از ده سال هنوز نمی‌توان تاثیر شگرفی که اپل بر این صنعت داشته است را انکار کرد.

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل هنوز خوش‌بین است.

” آیفون در دهه‌ی اول خود استاندارد دستگاه‌های موبایل را تعیین کرد و این تازه شروع ماجراست”

“بهترین ها هنوز در راه هستند”

پیوست

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

نوشته فلاش‌بک: ده سال پیش در چنین روزی اپل از اولین آیفون رونمایی کرد اولین بار در ویندوز سنتر پدیدار شد.

نجات یک مرد در تیر‌اندازی فورت لادردیل به کمک لپ‌تاپ مک‌بوکش

نجات یافته از تیراندازیجمعه و با انتشار اخبار ناگوار از حادثه تیراندازی فرودگاه فورت لادردیل بسیاری در بهت فرو رفتند. این حادثه زمانی رخ داد که یک فرد مسلح به نام استبان سانتیاگو شروع به تیراندازی به سمت افراد حاضر در فرودگاه کرد. در نتیجه‌ی این تیراندازی پنج نفر کشته و هشت نفر دیگر مجروح شدند. در ادامه […]

نوشته نجات یک مرد در تیر‌اندازی فورت لادردیل به کمک لپ‌تاپ مک‌بوکش اولین بار در ویندوز سنتر پدیدار شد.

نجات یافته از تیراندازی

جمعه و با انتشار اخبار ناگوار از حادثه تیراندازی فرودگاه فورت لادردیل بسیاری در بهت فرو رفتند. این حادثه زمانی رخ داد که یک فرد مسلح به نام استبان سانتیاگو شروع به تیراندازی به سمت افراد حاضر در فرودگاه کرد. در نتیجه‌ی این تیراندازی پنج نفر کشته و هشت نفر دیگر مجروح شدند.

در ادامه با ویندوزسنتر همراه باشید:

مک‌بوک تیر‌اندازی

در گیرودار همین اخبار مردی ادعا کرد که به لطف لپتاپش از اصابت گلوله در امان مانده است. در زمان تیراندازی، استیو فراپر در سالن تحویل چمدان‌ها حضور داشت که با شنیدن صدای تیراندازی وسایل خود را رها کرده و پناه می‌گیرد. همین جابه‌جایی باعث می‌شود تا کیف حاوی لپتاپ در زاویه ای قرار بگیرد که در زمان شلیک گلوله به سمتش به شکل یک سپر عمل کند.

آقای فرارپر در گفتگو با برنامه‌ی خبری 360 درجه‌ی اندرسون کوپر که پس از حادثه انجام شده است می‌گوید:

“کوله‌پشتیم مرا نجات داد. در زمانی که دراز کشیده بودم کوله پشتی همچانان در پشتم قرار داشت و  هنگام تیراندازی محاجم به سمتم نقش یک سپر را بازی کرد.”

آقای فراپر تا پس از حادثه از اینکه مک‌بوکش او را از یک جراحت شدید نجات داده است با خبر نبود.

” وقتی که پس از حادثه برای بررسی بدنم به حمام رفتم متوجه شدن که گلوله وارد کوله پشتی شده و با لپتاپم برخورد کرده است. زمانی که کوله پشتی را برای کمک به تحقیقات در اختیار FBI قرار دادم آنها متوجه شدند که گلوله پس از برخورد با مک‌بوک در یکی از جیب های کوله پشتی گیرکرده است..”

از اینجا می‌توانید ویدیوی کامل مصاحبه‌ی تلفنی آقای فراپر با Anderson Cooper را مشاهده کنید

پیوست

پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

نوشته نجات یک مرد در تیر‌اندازی فورت لادردیل به کمک لپ‌تاپ مک‌بوکش اولین بار در ویندوز سنتر پدیدار شد.

پیش بینی گارتنر: اپل در زمینه دستگاه‌های هوشمند در 2017 از مایکروسافت پیشی خواهد گرفت

وقتی به تعداد کامپیوترهای شخصی و تلفن های هوشمند که توسط شرکت های مایکروسافت و اپل طی سال 2014 تا 2016 تولید شده اند نگاهی می اندازیم، به نظر می رسد طی سه سال گذشته میزان محموله ها به صورت کلی کاهش یافته است. برای بررسی آمار و ارقام موجود و همچنین پیش بینی وضعیت […]

نوشته پیش بینی گارتنر: اپل در زمینه دستگاه‌های هوشمند در 2017 از مایکروسافت پیشی خواهد گرفت اولین بار در ویندوز سنتر پدیدار شد.

وقتی به تعداد کامپیوترهای شخصی و تلفن های هوشمند که توسط شرکت های مایکروسافت و اپل طی سال 2014 تا 2016 تولید شده اند نگاهی می اندازیم، به نظر می رسد طی سه سال گذشته میزان محموله ها به صورت کلی کاهش یافته است. برای بررسی آمار و ارقام موجود و همچنین پیش بینی وضعیت پیش رو، ویندوز سنتر مطلبی در مورد پیش بینی گارتنر فراهم کرده که به شما پیشنهاد میکنیم تا انتها دنبال کنید.

دستگاه هایی که هر کدام از سیستم عامل های مایکروسافت را اجرا می کنند در 5 سال گذشته شیب رو به پایینی داشته اند، طبق تخمین های گارتنر در سال 2012 حدود 350 میلیون کامپیوتر شخصی با سیستم عامل ویندوز فروخته شد، اما در سال 2016 این رقم به 260 میلیون رسید. با در نظر گرفتن این اندازه گیری های اولیه از محموله های سیستم عامل مایکروسافت مرگ گوشی های ویندوزی دور از انتظار نیست، در حالی که اپل برعکس مایکروسافت همچنان از نظر حجم تولید آیفون وضعیت ثابتی داشته است. البته اپل هم در چند سال گذشته با رکود مواجه بوده و سال به سال با کاهش تقاضای کلی دست و پنجه نرم کرده است، اما طبق اظهارات گارتنر برخلاف مایکروسافت به نظر می رسد iPhone 8 همه چیز را برای اپل تغییر دهد و در نهایت از نظر تعداد محموله ها iPhone 8 در صدر قرار خواهد گرفت.

نمودار ارائه شده توسط گارتنر

پیش بینی گارتنر

نمودار مقایسه اپل با مایکروسافت در محدوده 2012 تا 2019

گارتنر انتظار دارد در سال 2017 تولیدات اپل تا 16 میلیون افزایش یابد و در نهایت در سال 2019 این رقم به 28 میلیون نیز برسد.

آمار و ارقام ارائه شده توسط گارتنر


            مایکروسافت ویندوز        اپل iOS+OSX

2016                260                            248

2017                252                            268

2018                253                            276

2019                257                            285


تحلیلگر گارتنر رانجیت آتوال “Ranjit Atwal” روز چهارشنبه گفته بود:

بازار دستگاه های هوشمند جهانی در حال حاضر راکد است.

باید گفت محموله های تلفن همراه تنها در بازار های نو ظهور آسیا و اقیانوسیه در حال رشد هستند. آتوال همچنین یادآوری کرد که:

بازار کامپیوترهای شخصی نیز با توجه به کاهش نرخی که این بازار با آن درگیر بوده است باز هم تنزل خواهد یافت.

البته سبقت گرفتن اپل از مایکروسافت تنها از نظر نمادین ارزشمند است، چرا که اندروید گوگل از هر دوی آنها با فاصله ای زیاد پیشی گرفته است، دستگاه هایی که در سال 2016 سیستم عامل ویندوز را اجرا می کردند تنها 11.2 درصد از 2/3 میلیارد دستگاه موجود بودند.

اگر چه تلاش مایکروسافت برای عرضه گوشی ویندوزی عامه پسند با شکست مواجه بوده است، اما هنوز هم بخشی هر چند کوچک از بازار را در اختیار دارد و همچنان در تلاش است تا سیستم عامل خود را از طریق OEM به عنوان سیستم عاملی مهم نشان دهد. به علاوه چندی است مایکروسافت تلاش برای عرضه گوشی های VR و AR و نیز اینترنت اشیاء را آغاز نموده است، هر چند باز هم نمی توان به طور قطعی گفت که هر کدام از موارد مذکور بتوانند تفاوت چشمگیری در میزان محموله ها ایجاد کنند.

به عبارت دیگر شرط بندی گارتنر روی اپل، تا کنون که در اوایل 2017 هستیم با موفقیت همراه نبوده و یادآور پیش بینی خوش بینانه IDC برای گوشی های ویندوزی است. این احتمال نیز وجود دارد که بهترین تلاش اپل برای عرضه تلفن هوشمندی با حاشیه باریک، حداقل دکمه و هدفن اکنون توسط برخی OEM های محبوب مثل سامسونگ تحت الشعاع قرار گرفته باشد و هیچ بعید نیست بهترین روزهای اپل سپری شده باشد.

به هر حال اکنون مایکروسافت برخلاف اپل، تا حد زیادی به شرکتی با خدمات متنوع تبدیل شده است، در حالی که اگر اپل از نظر تعداد محموله از مایکروسافت پیشی بگیرد اشک از چشمان استیو بالمر “Steve Ballmer” سرازیر خواهد شد، ضمناً باید گفت به نظر نمی رسد که مدیر عامل فعلی ساتیا نادلا “Satya Nadella” مشتریان بیشتری برای Office 365 داشته باشد.

پیوست
منبع: Mspoweruser
پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

نوشته پیش بینی گارتنر: اپل در زمینه دستگاه‌های هوشمند در 2017 از مایکروسافت پیشی خواهد گرفت اولین بار در ویندوز سنتر پدیدار شد.